Skarb z Witaszkowa

Witaszkowo, to niewielka, niepozorna wieś w województwie lubuskim, w której odkryto jeden z najsłynniejszych skarbów w historii polskiej archeologii. Skarb odnaleziono w 1882 roku, dokonał tego przypadkiem mieszkaniec wsi o imieniu August Lauschke podczas pracy na polu.

Łącznie skarb ważył około 4,5 kg i w dużej mierze wykonane zostały ze złota i srebra. Skarb tworzył interesujący zbiór przedmiotów pochodzenia scytyjskiego.

Kim byli Scytowie?

Scytowie, lud koczowniczy pochodzenia irańskiego, przebywał również na terenach dzisiejszej Polski. Wywodziły się one z obszarów pomiędzy górami Ałtaj i dorzeczem dolnej Wołgi. Scytowie byli obecni na ziemiach polskich w VII i VI w. p.n.e., kiedy najeżdżali mieszkające ludy kultury łużyckiej, a odkrycie grodu scytyjskiego na Podkarpaciu w Chotyńcu, dokonane przez badaczy z Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2017 roku.

Wskazuje na to, że ci koczownicy też u nas zamieszkiwali. Scytowie uchodzili za bardzo wojowniczy lud, co także potwierdzają odkrycia archeologiczne wielu najechanych i splądrowanych przez nich osad.

SKARB Z WITASZKOWA – FOTO:

Skarby

REKLAMA:

Co znajdowało się w skarbie?

Co wchodziło w skład skarbu? Przede wszystkim słynna złota ryba, o długości 42 cm, złote naszyjniki i okucia, złote wisiorki, elementy dekoracyjne broni, jak bogato zdobione części pochwy, klinga miecza, uchwyty od miecza, a także typowa scytyjska tarcza i skórzana torba na łuk i strzały.

Badania wykazały, że wszystkie złote elementy zostały wykonane w jednocześnie w tym samym warsztacie. Co się stało ze skarbem po jego odnalezieniu? Jego odkrywca, August Lauschke, zaniósł go do księcia Heinricha z Gubina, który skonfiskował go i sprzedał w Berlinie, zaś inne drobne znaleziska trafiły jako prezenty dla przyjaciół lub zostały sprzedane miejscowym jubilerom.

Obecnie większość przetrwałej do dzisiaj kolekcji znajduje się w Antikensammlung w Berlinie, zaś w Polsce, w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy, możemy obejrzeć kopie złotych przedmiotów.

Czym był ten skarb?

Na podstawie współczesnych badań archeologicznych, prowadzonych przez polskich archeologów, udało się dokładnie określić miejsce znalezienia skarbu i określić jego rolę. Wszystko wskazuje na to, że skarb ten był używany do celów ceremonialnych.

W trakcie wykopalisk w latach 2001-2004, prowadzonych przez IAIE PAN oraz archeologów z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na stanowisku znaleziono bruk kamienny, ślady spalenizny i naczyń rytualnych, które sugerują, że czczono tam bóstwa wodne. Sam skarb był zaś prawdopodobnie darem Scytów dla miejscowych wodzów, z którymi chcieli nawiązać dobre stosunki dyplomatyczne.